צילום פורטרטים

לני מידן – צלם

 טל’: 052-6433030

צילום פורטרטים – עורכי דין, מנהלים, בעלי עסקים.
צילום משרדים, עסקים, חברות, מפעלים.

הקוף שתבע את הצלם

הקוף שתבע את הצלם
הקוף שתבע את הצלם

עולם המשפט האמריקאי מביא לעיתים משפטים לרמת גיחוך וחוסר סבירות יוצאי דופן, שלא לדבר על סכומי פיצוי בלתי נתפסים ותוצאות משפט מופרכות.

וכמובן בעניינינו, חלק מהמשפטים נוגעים לעולם הצילום, כמו למשל הצלם שמחק את כל תמונות החתונה מול עיניו של החתן כי החתן לא הרשה לו לאכול בחתונה.

או הצלמת שקיבלה פיצוי של מיליון דולר מכלה שכתבה שהיא לא מרוצה מהצילומים.

ישנן עוד דוגמאות רבות, אבל התיק ככל הנראה המופרך מכולם הוא המקרה של הקוף שתבע צלם על עושק של חסר ישע ו – פגיעה בזכויות היוצרים… של הקוף.

המקרה אירע בשנת 2011. ישנן מספר גירסאות לגבי הסיטואציה המדויקת שבה המקרה קרה, אבל אין עוררין על העובדה שהצלם השאיר מצלמה מוכנה לצילום בסמיכות לקוף, והקוף הסקרן שהתקרב לראות את ההשתקפות שלו במכשיר המוזר (המצלמה), לחץ מבלי משים על כפתור הצילום וצילם תמונה, די מקסימה למען האמת, של עצמו. תמונה באיכות נהדרת כשלקוף הבעה משועשעת.
סיטואציה שנראית די אנושית.

הצלם המשועשע פירסם את התמונה במספר פירסומים, ואף מכר את התמונה למספר גופים.

ואז, באמריקה כמו באמריקה, הצלם חטף תביעה מגוף הדומה לצער בעלי חיים שלנו, גוף בשם PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).
האירגון טען בתביעה כי הואיל והקוף לחץ על הכפתור, הרי הוא נחשב למי שצילם את התמונה, ואי לכך זכויות היוצרים הם שלו, ולא של בעל המצלמה, (הצלם), ואי לכך הצלם לא יכול למכור את התמונה ולקחת את הכסף לעצמו.

הצלם מצידו טען שהוא בעל הזכויות בתמונה כי הוא יזם את התמונה, נסע ליער באינדונזיה, התיידד עם הקופים, והכין את המצלמה בסיטואציה שבסבירות גבוהה קוף כלשהוא יתקרב וילחץ על הכפתור במצלמה שהיא שלו.

אירגון PETA תבע את הצלם על מיליון דולר, דבר שהיה מביא את הצלם לפשיטת רגל מוחלטת.

עולם המשפט רעש וגעש כשמשפטנים משני הצדדים טענו בלהט רב בעד וכנגד.

צילום של דייויד יארואו
צילום של דייויד יארואו

הוזכר גם סיפורו של צלם טבע, מהגדולים בעולם, דייויד יארואו (David Yarrow) שמשאיר מצלמות עם חיישנים בין להקות של חיות בר, (פילים, אריות וכו’), והחיות מפעילות את החיישן שמפעיל את המצלמה, ועלתה השאלה האם החיות הן בעלות זכויות היוצרים על הצילומים שלו.
להלן קישור לעמוד בגוגל עם מספר תמונות של שצולמו ע”י הצלם דייויד יארואו בטכניקה המדוברת. לצפייה בתמונות >>

תמונת הסלפי של הקוף גם התפרסמה בוויקיפדיה, אולם משנתבקשה וויקיפדיה להסיר את התמונה בגלל פגיעה בזכויות היוצרים של הקוף, וויקיפדיה סירבה בטענה שלדעתם לא חלות על התמונה זכויות יוצרים של הקוף ושלקוף לא יכולות להיות זכויות יוצרים.

ב-2015 שופט מחוזי כתב שאין אינדיקציה שחוק זכויות יוצרים חל על יצירה של בעלי חיים.

בפשרה ב – 2017 אומנם בית המשפט דחה את התביעה של PETA וטען שלבעל חיים אין זכויות יוצרים וגם ש – PETA לא רשאית לתבוע בשם הקוף, אך הצלם דייויד סלייטר ו-PETA הסכימו שהצלם ישלם 25% מכל הכנסה עתידית שתהיה לו ממכירת התמונה.

חלק מהסכם הפשרה היה שהחלטה שעלתה בערכאה נמוכה יותר, שלבעלי חיים לא יכולות להיות זכויות יוצרים – תבוטל. (כמו במקרה של פילים שמחזיקים מברשת צבע עם החדק ומורחים צבע על קנבס, וכו’).

– – – – – – – – – – – – – – – – –

האמור לעיל איננו סקירה משפטית אלא תמצית של סיפור מופרך ומשעשע, ויחד עם זאת, מאידך, מעלה מחשבות רבות על מקומם של חיות בעולמינו והתנהגותו של האדם עם הטבע.
לשיקולכם.

למידע נוסף חפשו בגוגל: “monkey selfie”
אנו מתנצלים אם נפלו במאמר אי דיוקים, כחלק מניסיון להגיש את הסיפור בצורה קצרה וברורה.

קישור לכתבה ב – CNN >>
קישור לכתבה ב – ניו יורק טיימס >>
קישור לכתבה ב – וושינגטון פוסט >>
קישור לערך ב – וויקיפדיה >>

דילוג לתוכן